Tipy pro nastavení správné výše nájemného
Při pronajímání bytu je správná výše nájemného v podstatě to nejdůležitější. Chceme, aby nám výše nájemného pokryla hypotéku, aby nám byt vydělával, aby neležel ladem a hlavně aby nám nájemník dlouho vydržel.
Zásadní věc je pečlivě počítat. Příliš vám neradíme určovat výši nájemného odhadem nebo na základě zkušeností, kolik kde kdo z vašich známých platí nájem. Naopak si vždy projděte inzeráty a zjistěte si ceny bytů v okolí. Nepožadujte vysoký nájem za vidinou vyššího zisku. Cena může zájemce odradit a na nájemníka, který bude ochoten cenu zaplatit můžete čekat několik měsíců. V takovém případě vám uchází zisk a ve finále se můžete dostat i do ztráty a to tím, že veškeré výdaje za služby budete platit sami.
Pokud určíte výši nájemného, která je srovnatelná s byty v okolí, ozve se vám více zájemců a vy si budete moct vybírat.
Co ovlivňuje výši nájmu?
1. Rozhodně konkurence! Jak už jsme zmínili výše, projděte si inzertní portály, kde zjistíte cenu podobných bytů ve stejné nebo podobné lokalitě a podle toho určete cenu.
2. Faktory ovlivňující ceny bytů:
- lokalita
- dispozice bytu a jeho velikost v m²
- jeho stav – potřeba rekonstrukce
- poschodí, přítomnost výtahu
- sklep, balkon, zahrada
- parkovací místo, garáž
- zateplení bytu a jeho vybavení
3. Období, kdy byt pronajímáte
Důležitým faktorem při pronájmu bytu je období, kdy byt pronajímáte. Ve velkých městech je nejvyšší poptávka po bytech zpravidla na konci srpna. Můžete si tedy dovolit nájem mírně navýšit, protože poptávka v tomto období výrazně převyšuje nabídku.
4. Cílová skupina
Víte koho byste ve svém bytě chtěli? Mladou rodinu, studenty, manažera? Pokud toto budete vědět, můžete dle toho uzpůsobit vybavení bytu. Každá skupina má specifické požadavky a pokud se s nimi potkáte, budou obě strany spokojeny. Pokud se rozhodnete pronajímat byt studentům, počítejte s tím, že se v něm budou lidé často střídat, hrozí tedy vyšší opotřebení a mnoho práce s častějším sháněním nových nájemníků.
5. Zdražení nájemného v průběhu
Pokud se rozhodnete nalákat nájemníky na nízké nájemné a v průběhu ho zdražit, dávejte si pořádný pozor. Zvýšení nájmu má svá pravidla a zákonná omezení (zvýšení o 20% za tři roky). Pokud s nájemníkem uzavřete smlouvu na rok, můžete mu poté předložit novou smlouvu s vyšší cenou nájmu. Věřte ale, že se to nájemníkům nebude líbit a velmi pravděpodobně si budou hledat bydlení někde jinde.
6. Vysoká cena
Pamatujte, že vysoká cena seriózního nájemníka nezaručí. Úvaha, když cenu přestřelím, zůstanou mi jen solventní zájemci je mylná. Nájemník se vám velmi brzy může odstěhovat do srovnatelného bytu za nižší cenu.
Lidé vždy při stěhování počítají s celkovými náklady na byt, tedy nájem plus služby. Pokud jste byt zrekonstruovali či zateplili, snížili jste tak provozní náklady, můžete si dovolit nastavit vyšší cenu nájmu. Stejně tak, za zrekonstruovaný byt si nájemníci rádi připlatí.
Zdroj: https://m.penize.cz/pronajem-bytu/325653-jak-dobre-pronajmout-byt-nastavujeme-vysi-najemneho