Prodávám byt. Kolik peněz dostanu?
Představte si, že prodáváte byt. Kolik peněz za něj vlastně dostanete? Výslednou cenu ovlivňuje několik položek. Pojďme si je postupně projít.
Správně stanovená nabídková cena
Nejprve je nutné stanovit výchozí nabídkovou cenu. Tu určí buď realitní makléř nebo prodávající, (pokud z nějakého důvodu nevyužije realitní kancelář). Zjistit aktuální hodnotu vašeho bytu můžete nezávazně a zdarma na: http://partnerliberec.cz/oceneni-nemovitosti/. Za tuto cenu se nemovitost nabídne poptávajícím a uvede se do inzerce a ostatních propagačních materiálů a inzertních míst. Někdy je tato nabídková cena zároveň i prodejní. Někdy je třeba tuto cenu snížit. A občas se stane, že se případně musí naopak navýšit. To se ale stává u velmi specifických nemovitostí a například u běžného bytu na sídlišti by to znamenalo selhání, resp. špatně stanovenou cenu již na začátku.
Realitní kancelář
Pokud se prodávající obrátí na realitní kancelář, měla by správně stanovit cenu nemovitosti na základě nástrojů, které má k dispozici a i přesto, že majitel zaplatí provizi, tak prodávající zpravidla získá víc, než kdyby nemovitost prodával sám.
Od kupní ceny se následně odečítá provize realitní kanceláře a přicházejí na řadu daně. Daň z převodu (dříve daň z nabytí) hradí v dnešní době kupující a tato daň ve výši 4% z kupní ceny nijak nevstupuje do nákladů prodávajícího.
V jaké situaci se platí daň z příjmu?
Daň z příjmu se týká pouze nemovitostí, ve které měl vlastník více než 2 roky trvalé bydliště nebo nemovitost více než 5 let vlastnil. Do výpočtu daně z příjmu vstupují i nákladové položky a daní se pouze rozdíl mezi nabývací hodnotou a prodejní cenou. Zdánlivě děsivě vypadající daň není nakonec tak vysoká, jak se na první pohled může zdát.
A jak je to s hypotékou?
No a v neposlední řadě nezapomeňte na hypotéku a další úvěry se zástavou nemovitosti. Pokud máte na nemovitosti zástavu, resp. ručíte prodávanou nemovitostí u úvěru, tak si vždy předem ověřte, zda můžete úvěr předčasně doplatit a jaká bude sankce za předčasné doplacení. Moderní hypotéky již sankce nemají velké a s případným prodejem počítají. Starší hypotéky mohou mít sankci v průměru 5% z nesplacené částky za každý rok, který zbývá do fixace a to bývá i ve výši statisíců korun.
Před prodejem tedy vždy prověřte, zda je byt bez zástavy či se zástavou, jaké jsou podmínky vyvázání zástavy, jak dlouho byt vlastníte či jak dlouho v něm bydlíte a dobře zvažte jakou realitní kancelář zvolíte. Dobrá realitní kancelář za vás udělá maximum a co ne, zavčasu vás kontaktuje a dobře poradí.