Máte pojištěný byt? Nebo domácnost? Nebo oboje?
Často se mě lidé ptají na pojištění bytu. Zde je potřeba rozlišit, zda pojistíte byt jako takový (konstrukce, podlahy apod.) nebo vybavení bytu čili tzv. pojištění domácnosti.
Nejprve je potřeba zjistit, zda je pojištěný dům jako takový. Většinou toto pojištění sjednává povinně společenství vlastníků nebo majoritní vlastník domu. V tomto případě bychom měli byt pojištěný duplicitně. Pojištění si sjednat můžeme, ale u neživotního pojištění můžeme nárokovat pojistné plnění jen z jedné smlouvy. Samozřejmě záleží na tom, jaké pojištění dům sjedná, na jakou pojistnou částku, s jakou spoluúčastí apod. Pokud by pojištění domu bylo dobře a výhodně sjednané, tak není potřeba byt pojišťovat zvlášť.
Pojištění domácnosti zahrnuje veškeré „vnesené“ věci do bytu, případně sklepa či garáže. Pokud tedy byt pronajímáme nevybavený a věci v bytě jsou nájemníka, pak není potřeba pojištění domácnosti sjednávat. Tyto věci si pojistí nájemník.
Co bych ale doporučila každému je pojištění odpovědnosti za újmu z občanského života. Vztahuje se až na pár výjimek na škody, které způsobíme třetí osobě. Pokud se tedy pohybujeme v problematice bytů, tak jako příklad bych uvedla újmy, které mohu způsobit např. vytopením sousedů v důsledku prasknutí hadice u pračky, kouřem při požáru v bytě (kouř se šíří nahoru i dolů, škody bývají vysoké), úraz způsobený zvířetem (například když Váš pes někoho pokouše), rozbití vstupních dveří při stěhování apod.
V pojištění odpovědnosti jsou zpravidla pojištěni všichni členové domácnosti. Vztahuje často i na škody po celé Evropě (například jedu na dovolenou do Chorvatska a v apartmánu po mě požadují úhradu poškozeného vybavení apod.). Zahrnuje tedy širokou škálu možných škod a určitě ho každému doporučuji.