ČNB od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték
Česká národní banka od října 2018 rozšíří pravidla pro poskytování hypoték a poždavaky na výši příjmu žadatele o hypotéku. Výše dluhu žadatele nebude moci překročit devítinásobek čistého ročního příjmu. Žadatel na splátku dluhu bude současně vynakládat 45% svého měsíčního příjmu. Opatření je zaměřeno na nové úvěry na bydlení a netýká se tedy refinancování hypoték.
K takovémuto omezení vedl rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Kdyby nastalo zhoršení ekonomického vývoje, řada domácností s hypotékou by se mohla dostat do problémů se splácením, což by ovlivnilo také banky.
Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu omezí přístup k vlastnímu bydlení hlavně jednotlivcům s nižším příjmem a mladým rodinám s dětmi žijících z jednoho příjmu. Takže například bydlení v Praze nebo v Brně, kde jsou ceny nemovistostí
nejvyšší, se pro ně stane téměř nedostupné. Opatření se dle analytiků dotkne zhruba jedné třetinyžadatelů o hypotéku.
Uvedeme-li příklad u bytu za šest milionů korun, kdy klient dává pětinu vlastních zdrojů a bere si úvěr 4,8 milionu korun se splatností 30 let, úrokovou sazbou 2,3 procenta a splátkou 18.512 Kč, bude potřebovat příjem 45.000 čistého měsíčně. Při dnešních podmínkách by mu stačil příjem okolo 30.000 čistého. "
Praktický příklad ČNB: zájemce o hypotéku na byt v Brně o rozloze 75 metrů čtverečních za 3,4 milionu Kč by za předpokladu 80procentní LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) dosáhl na úvěr 2,7 milionu Kč. Pokud by splatnost úvěru byla 30 let, úroková sazba tři procenta a čistý měsíční příjem žadatele 31.000 Kč, ukazatel dluhu žadatele o hypotéku by dosáhl 7,2, tedy devítinásobek ročního čistého příjmu
by nepřekročil. Podíl splátky na měsíčním čistém příjmu by činil 37 procent, požadavku na nejvýše 45 procent by tak rovněž vyhověl.
Podrobněji čtěte v článku v Českých novinách